Taliban “İslami değerlerin ihlali” iddiasıyla iki televizyon kanalının yayınını kesti

Taliban’ın 2021’de Afganistan’da iktidara gelmesinin ardından birçok gazeteci işini kaybetti. Fon yetersizliği nedeniyle medya kuruluşları kapandı veya çalışanları ülkeyi terk etti.

REKLAM

Afganistan’ı kontrol eden Taliban, “milli ve İslami değerleri dikkate almadıkları” iddiasıyla iki televizyon kanalının faaliyetlerini durdurdu.

Enformasyon Bakanlığı’nın Medya İhlalleri Komisyonu yetkilisi Hafizullah Barakzai, mahkemenin Kabil merkezli iki kanalla ilgili dosyaları inceleyeceğini söyledi.

“Noor TV” ve “Barya TV” mahkeme kararına kadar yayın yapamayacak.

Barakzai, açıklamasında şunları söyledi: “Defalarca yapılan uyarı ve tavsiyelere rağmen Noor ve Barya TV gazetecilik ilkelerine saygı göstermemiş, milli ve İslami değerleri dikkate almamıştır.” ilan etti.

Ancak söz konusu ihlallere ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

Taliban’ın 2021’de Afganistan’da iktidara gelmesinin ardından birçok gazeteci işini kaybetti.

Kaynak yetersizliği nedeniyle birçok medya kuruluşu faaliyetlerini durdurdu veya çalışanları ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Kadın gazeteciler çalışma yasakları ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle ek zorluklarla karşı karşıya kalıyor.

Faaliyetleri durdurulan yayıncılardan bu konuda herhangi bir açıklama gelmedi.

2007 yılında yayına başlayan Noor TV, ülkenin eski dışişleri bakanı ve İslami Cemaat Partisi lideri Salahuddin Rabbani tarafından destekleniyor.

Barya TV ise 2019 yılında faaliyete geçti ve şu anda Kabil’de ikamet eden Hizb-i İslami partisi lideri ve eski savaş ağası Gülbeddin Hikmetyar’a ait.

2023’te 168 gazetecinin hakkı ihlal edildi

Afganistan Gazeteciler Merkezi, TV kanallarının yayınlarının durdurulmasını Taliban kontrolündeki hükümetin yasadışı bir eylemi olarak değerlendirdi.

Merkez, yayınların durdurulmasının ülkedeki medyanın daha da kısıtlanması anlamına geldiğini vurguladı.

Merkezin açıklamasında, 2023 yıllık raporunda ülke genelinde en az 168 gazeteci hakkı ihlali vakasının belgelendiği belirtildi.

Bu vakalardan 1’i ölüm, 61’i ise tutuklu olarak kayıtlara geçti.

Veriler, 2022 yılında 260 kazanın kaydedildiği bir önceki yıla kıyasla bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Ancak grup, 2023 yılında sekiz medya kuruluşunun yasaklandığını, beşinin geçici olarak faaliyetinin yasaklandığını ve üçünün ise tamamen yasaklandığını söyledi.

Her ne kadar Taliban ülkenin kontrolünü ele geçirdikten sonra “daha ılımlı” bir hükümet vaat etse de, günlük yaşamın birçok alanına kendi İslam hukuku veya şeriat yorumunu zorla dayatıyor.

REKLAM

Örgüt 1990’ların sonunda ilk kez iktidara geldiğinde ülkedeki televizyon, radyo ve gazetelerin çoğunu yasaklamıştı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber