İsveç resmen NATO’nun 32. üyesi oldu ve tarafsızlık politikasına son verdi

Neredeyse iki yıl süren bekleyişin ardından İsveç, Washington’da düzenlenen bir törenle resmen NATO’ya katıldı. ABD Dışişleri Bakanı Blinken şunları söyledi: “NATO ittifakımız artık her zamankinden daha güçlü, daha büyük.” dedi.

REKLAM

İsveç, dış politikasında köklü bir adım atarak resmen NATO’nun 32. üyesi oldu.

Washington’da düzenlenen törende İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Stockholm’ün ittifaka üyelik belgesini ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e teslim etti.

Böylece İsveç, İkinci Dünya Savaşı sonrası onlarca yıllık tarafsızlığa son verdi.

Kristersson, “Bugün gerçekten tarihi bir gün. İsveç artık NATO üyesidir. Hem coğrafya, hem kültür hem de değerler açısından bize en yakın ülkelerle birlikte özgürlüğü savunacağız.” dedi.

Blinken ayrıca, “Bu İsveç için tarihi bir an. İttifak için tarihi bir an. Transatlantik ilişkiler için tarihi bir an. NATO ittifakımız artık her zamankinden daha güçlü ve daha büyük.” dedi. dedi.

ABD Dışişleri Bakanı, “İsveçliler çok derin bir şeyi anladı: Putin bir komşusunu haritadan silmek isteseydi belki de orada durmazdı” dedi. dedi.

İsveç başbakanı Beyaz Saray’ı ziyaret edecek ve ardından Başkan Joe Biden’ın Kongre’de yapacağı Birliğin Durumu konuşmasının onur konuğu olacak.

Pazartesi günü örgütün Brüksel’deki genel merkezinin önünde İsveç bayrağı göndere çekilecek.

“Müttefiklerimiz daha güvende olacak”

Beyaz Saray açıklamasında İsveç’in NATO müttefiki olmasının “ABD ve müttefiklerimizi daha da güvenli hale getireceği” belirtildi.

Açıklamada, “NATO, dünya tarihinin en güçlü savunma ittifakıdır. Vatandaşlarımızın güvenliğinin sağlanması, ittifakımızın 2. Dünya Savaşı’nın enkazından kurulduğu 75 yıl önceki kadar kritik önem taşıyor.”

Biden’ın Kongre’de yapacağı konuşmada İsveç’in NATO’ya katılımını “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ittifakı bölme ve zayıflatma niyetinin başarısız olduğunun” kanıtı olarak sunması bekleniyor.

Rusya, İsveç’i ittifaka üye olması halinde “siyasi ve askeri-teknik karşı tedbirlerle” tehdit etmişti.

Biden ve NATO liderleri, Ukrayna’nın bir gün ittifaka üye olması gerektiği yönünde mesajlar veriyor.

Stoltenberg: “Tarihi bir gün”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç’in ittifaka katılmasını “tarihi bir gün” olarak nitelendirdi.

Stoltenberg, “İsveç’in üyeliği NATO’yu daha güçlü, İsveç’i daha güvenli ve tüm ittifakı daha güvenli hale getirecek” dedi.

İsveç’in “artık müttefiklerin özgürlük ve güvenliğinin nihai garantisi olan 5. Maddenin sağladığı korumadan yararlandığını” vurgulayan Stoltenberg, “İsveç, eşit söz hakkına sahip olarak NATO masasında hak ettiği yerini alacak. NATO politikalarını ve kararlarını şekillendirmede.”

Stoltenberg, bu adımın “NATO kapısının açık olduğunu ve her ulusun kendi yolunu seçme hakkına sahip olduğunu gösterdiğini” vurguladı.

Macaristan onaylayan son ülke oldu

Rusya ile 1.340 kilometrelik sınırı paylaşan İsveç ve Finlandiya, NATO’ya katılarak Soğuk Savaş dış politikasının ayırt edici özelliği olan askeri tarafsızlığı terk etmiş oldu.

REKLAM

İskandinav ülkeleri, Rusya’nın 2022 yılı başlarında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından NATO’ya katılım sürecine başladı.

İsveç’in üyeliği Türkiye ve Macaristan’ın itirazları nedeniyle askıya alındı. Aylar süren müzakerelerin ardından Türkiye bu yılın başında İsveç’in, bu hafta da Macaristan’ın üyeliğini onayladı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber