Vatikan yeni açıklamasında cinsiyet değişikliğine ve cinsiyet teorisine ‘hayır’ dedi

Ancak Vatikan, eşcinselliğin bazı ülkeler tarafından suç sayılmasına karşı olduğunu belirtti.

REKLAM

Pazartesi günü yayınlanan “Dignitas Infinita” başlıklı 20 sayfalık açıklamada Vatikan, cinsiyet değişikliklerine, cinsiyet teorisine, taşıyıcı anneliğe, kürtaja ve ötenaziye karşı olduğunu yineledi.

Doktrin Ofisi (DDF) Başkanı Kardinal Victor Manuel Fernandez, bildirgeye ilişkin yaptığı konuşmada, Papa Francis’in geçen ay “yoksulluk, Göğrenci durumuKadınlar için şiddetBu belgeyi “insan kaçakçılığı, savaş ve diğer konuların” ele alınması çağrısında bulunduktan sonra onayladığını söyledi.

Cinsiyet teorileri ve taşıyıcı annelik

Cinsiyet teorisi, cinsiyetin erkek ve kadın ikili kategorilerinden daha karmaşık ve değişken olduğunu ve görünen cinsel özelliklerden daha fazlasına bağlı olduğunu ileri sürer.

Cinsiyet teorisiyle ilgili olarak açıklamada, “herhangi bir cinsiyet değiştirme ameliyatının, kural olarak, kişinin döllenme anından itibaren kendine özgü onurunu tehdit etme riski taşıdığı” belirtiliyor.

Açıklamada, bunun “kişisel özerklik arayışı… kendini Tanrı yapma yönündeki asırlık cazibeden ödün vermek” anlamına geldiği ve cinsiyet değişikliğinin “bize İncil’de açıklanan gerçek sevgi Tanrısı ile rekabete girmek anlamına geldiği” belirtiliyor. Olarak derecelendirildi.

Açıklamada ayrıca üreme organlarındaki “anormalliklerin” düzeltilmesi için ameliyat olanağının da kabul edildiği ancak “böyle bir tıbbi işlemin burada kastedilen anlamda cinsiyet değiştirme anlamına gelmeyeceğinin” vurgulandığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca taşıyıcı annelik konusuna da değinilerek, uygulamanın hem taşıyıcı annenin hem de çocuğun onurunu ihlal ettiği söylendi ve Papa Francis bunu Ocak ayında “aşağılık” olarak nitelendirdi ve küresel bir yasaklama çağrısında bulundu. bulunan hatırladı.

Pazartesi günü yayınlanan bildiri, Vatikan’ın kürtaj, ötenazi ve ölüm cezasını kınamaya devam ettiğini yineliyor.

Açıklamada ayrıca, Katolik Kilisesi de dahil olmak üzere “toplumda yaygın” olarak nitelendirilen cinsel istismarın yanı sıra siber zorbalık ve diğer çevrimiçi istismar türlerinin insan onuruna yönelik bir tehdit olduğu belirtiliyor.

eşcinsellik meselesi

Kilisenin insan onuruna yönelik tehdit olarak algıladığı durumları tanımlayan ve beş yıldır üzerinde çalışılan yeni metin, eşcinsellere kutsama konusundaki tartışmalara doğrudan yanıt olarak hazırlanmadı ancak bu arada kapsamlı revizyonlardan geçti.

Bu bağlamda eşcinsel çiftlere nimet verilmesi dört ay önce duyuruldu. desteklediğin Vatikan, bazı ülkelerde yerel Katolik grupların desteğiyle eşcinselliğin suç sayılmasına karşı olduğunu açıkladı.

Liberal bir ilahiyatçı ve Papa’nın kişisel dostu olan Arjantinli Kardinal Fernandez, Papa Francis’in Kilise’nin tutumlarını zamana uygun olarak güncelleme hakkına sahip olduğunu savundu ve geçmişte köleliği desteklemekten onu kınamaya doğru ilerlediğinin altını çizdi.

Özellikle Afrika’daki bazı katı muhafazakar gruplar, DDF’nin LGBT sorunlarına ilişkin eski açıklamasına tepkilerini dile getirdi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber