Türkiye ile Irak arasında 26 anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Irak Başbakanı Sudani'nin Bağdat'taki Hükümet Konağı'nda yaptığı görüşmenin ardından iki ülke arasında 26 iş birliği anlaşması imzalandı.

İmza töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Irak Cumhurbaşkanı, “Irak Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Su Sektöründe İşbirliğine İlişkin Çerçeve Anlaşması” ile “Stratejik Çerçeveye İlişkin Mutabakat Zaptı”nı imzaladı. Sudan Başbakanı.

Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Nuh Yılmaz ile Irak Dışişleri Bakanlığı Dış Hizmet Enstitüsü Dekanı Hüseyin Mansur El-Safi, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi arasında mutabakat zaptı imzaladı Türkiye Cumhuriyeti ve Irak Dışişleri Bakanlığı Dış Hizmet Enstitüsü.

DEİK ile Irak Ticaret Odaları Birliği arasındaki mutabakat zaptı, Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Başkanı Nail Olpak ve Irak Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Abdulrazaq Al-Zuheere tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri ile Irak Cumhuriyeti Kültür, Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı Milli Kütüphane ve Arşivleri arasında mutabakat zaptı, Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal ve Prof. Dr. Alaa Abo Alhassan Esmail imzalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı ile Irak Cumhuriyeti Sünni Vakfı Konseyi Arasında İslami İşler Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Meclis Başkanı tarafından imzalandı. Vakıf Konseyi Sünni prof. Dr. Mishan, Muhyi Alwan tarafından imzalandı.


Medya ve iletişim alanında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Irak Cumhuriyeti İletişim ve Medya Komisyonu Başkanı Dr. Ali Hussein Al-Moayyed, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Hükümet Arasında Medya ve İletişim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı'nı imzaladı Irak Cumhuriyeti.

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve Irak Savunma Sanayii Komisyonu Başkanı Mustafa Ati Hassan, Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Savunma Sanayii Komisyonu Arasında Savunma Sanayii Alanında Stratejik İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı'nı imzaladı Irak Cumhuriyeti (DIC).

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Irak Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Ahmed Jasim Al-Asadi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı arasında “İstihdam ve Sosyal Güvenlik Alanlarında Mutabakat Zaptı”nı imzaladı Irak Cumhuriyeti.

Fidan ve Al-Asadi, Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Irak Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı'nı da imzaladı.

Türkiye ile Irak arasında 26 anlaşma imzalandı


“Enerji İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalandı.

İki ülke Milli Eğitim Bakanlıkları arasında “Eğitim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” Dışişleri Bakanı Fidan ile Irak Eğitim Bakanı Dr. İbrahim Namis El Cuburi arasında imzalandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Irak Cumhuriyeti Kültür, Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı arasında “Turizm Alanında Mutabakat Zaptı”, Dışişleri Bakanı Fidan ile Irak Kültür, Turizm ve Eski Eserler Bakanı arasında imzalandı. Eski Eserler Prof. Dr. Ahmed Fakak Ahmed imzalıdır.

İki ülke arasında “Enerji Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Irak Elektrik Bakanı Zeyad Ali Fadhil Al-Rzage arasında imzalandı.

İki ülkenin İçişleri Bakanlıkları arasında “Güvenlik İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Irak İçişleri Bakanı Abdulameer K. Alshimary tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Irak Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Irak Sağlık Bakanı Dr. Salih, Mehdi Al-Hasnawi tarafından imzalandı. .

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı ile Irak Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı Arasında Askeri Eğitim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Sabit Muhammed Said El-Abbasi tarafından imzalandı , Irak Savunma Bakanı.

Güler ve El-Abbasi ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı ile Irak Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı arasında “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İşbirliği Protokolü”nü de imzaladı.


“Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması” imzalandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Irak Ulusal Yatırım Komisyonu Başkanı Dr. Haider Mohammed Makkiyah, iki ülke arasında yatırımların karşılıklı teşviki ve korunmasına ilişkin anlaşmayı imzaladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır ile Irak Gençlik ve Spor Bakanı Dr. İki ülkenin gençlik ve spor bakanlıkları arasında gençlik ve spor alanlarında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı Ahmed Muhammed Al-Mubarka tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Madencilik Bakanlığı Sınai Kalkınma Genel Müdürlüğü Arasında Mutabakat Zaptı' Irak imzasını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Irak Sanayi ve Maden Bakanı Prof. Dr. Khalid B. Al-Najim imzaladı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Irak Cumhuriyeti Yüksek Öğrenim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı (MOHESR) Arasında Bilim, Teknoloji ve Yenilik Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Bakan Tarafından İmzalandı Sanayi ve Teknoloji Mehmet Fatih Kacır ile Irak Cumhuriyeti Yüksek Öğrenim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Dr. Naim Al-Aboudi imzaladı.


Türkiye-Irak tarım çalışma grubunun 2024-2025 eylem planı imzalandı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve Irak Tarım Bakanı Abbas Jabr Al-Ali Al-Maliki, Türkiye-Irak Tarımsal Çalışma Grubu'nun 2024-2025 eylem planını imzaladı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Irak Ticaret Bakanı Atheer Dawood Salman Al Ghurairi tarafından iki ülkenin ticaret bakanlıkları arasında Karma Ekonomik ve Ticaret Komitesi kurulmasına ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

Ticaret Bakanı Bolat ile Irak Başbakan Yardımcısı ve Planlama Bakanı Prof. Dr. Muhammad Ali Tamim, iki ülke arasında ürün güvenliği ve ticarette teknik engeller alanlarında istişare ve işbirliği mekanizması kurulmasına ilişkin protokolü imzaladı.

Türkiye Adalet Akademisi ile Irak Cumhuriyeti Yüksek Yargı Konseyi Adalet Enstitüsü arasında, Türkiye Adalet Akademisi ve Irak Adalet Enstitüsü öğrencileri, hakim ve savcı yardımcılarının adli eğitimine yönelik işbirliğine ilişkin Mutabakat Zaptı imzalandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve Irak Adalet Enstitüsü Genel Müdürü Faten Mohsen Hadi tarafından imzalandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu ve Irak Ulaştırma Bakanı Razzaq Muhaibis Al-Saadawi, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Irak Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı arasında Kalkınma Yoluna İlişkin Mutabakat Zaptı'nı imzaladı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber