Rusya’nın Urallar bölgesinde sel: Binlerce kişi tahliye edildi

Moskova yönetimi, Orenburg bölgesinin selden etkilenen bölgelerinde federal olağanüstü hal ilan ederken, diğer üç bölgede olası su baskınlarına karşı hazırlıklar sürüyor.

REKLAM

Rusya’nın Ural Dağları, Sibirya ve komşu Kazakistan’ın bazı bölgeleri son yılların en kötü su baskınlarıyla karşı karşıya.

Bölgeden 10 bin kişinin tahliye edilmesinin ardından iki kasabada sel suları yükseldi.

Ural Dağları’ndan doğup Hazar Denizi’ne dökülen Ural Nehri, eriyen sular nedeniyle cuma günü metrelerce şişerek Moskova’nın 1800 kilometre doğusundaki Orsk kentindeki barajı deldi.

Orsk Belediye Başkanı Vasily Kozupitsa, şehrin ikinci nehri Yelshanka’nın da taştığını söyledi. 230.000 nüfuslu şehirden 6.100’den fazla kişi tahliye edildi. Okulun 40 okulundan 15’i sular altında kaldı.

Devlet haber ajansı TASS, Orsk’ta altı yetişkin ve üç çocuğun hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

Başkan Vladimir Putin bölge valileriyle bir araya gelerek Acil Durumlar Bakanı Alexander Kurenkov’a bölgeye gitme talimatı verdi.

Kremlin, Uralların Kurgan bölgesi ile Sibirya’nın Tyumen bölgesinde su baskınlarının kaçınılmaz olduğunu duyurdu.

310.000 nüfuslu Kurgan kentinde yetkililer, nehir kenarındaki mahalle sakinlerinin derhal tahliye edilmesi talimatını verdi.

Orenburg bölgesinin valisi Denis Pasler, selin kayıtların başlamasından bu yana bölgede meydana gelen en kötü sel olduğunu söyledi.

Pasler, selin Orenburg bölgesinden geçen ve Kazakistan üzerinden Hazar Denizi’ne dökülen 2 bin 400 kilometre uzunluğundaki Ural Nehri’nde kaydedildiğini söyledi.

Orenburg bölgesindeki yetkililer, yerel sel hasarının maliyetinin yaklaşık 21 milyar ruble (227 milyon dolar) olduğunu tahmin etti.

Bölgesel hükümet, Ural Nehri’ndeki artan su seviyelerinin neden olduğu sellerin, Orenburg bölgesinde 885’i çocuk olmak üzere 4.000’den fazla kişinin tahliyesine yol açtığını söyledi.

TASS, 2.000 evin daha sular altında kaldığını ve bölgedeki toplam hasarın yaklaşık 6.300’e çıktığını bildirdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, selin ülkesinin 80 yılda yaşadığı en büyük doğal afet olduğunu söyledi.

Devlet medyası KCNA, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un sel felaketinden duyduğu üzüntüyü Putin’e ilettiğini bildirdi.

Rusya’nın diğer bölgelerinde de sel uyarıları yapıldı ve Kurenkov, durumun çok hızlı bir şekilde kötüleşebileceğini söyledi.

En az 550 bin kişinin yaşadığı Orenburg Belediye Başkanı Sergei Salmin, “Su geliyor ve önümüzdeki günlerde seviyesi daha da yükselecek. Sel durumu kritik olmaya devam ediyor.” Dedi.

Yerel yetkililer, Orsk Barajı’nın su seviyesi 5,5 metreye inşa edildiğini ancak Ural Nehri’nin seviyesinin 9,6 metreye yükseldiğini bildirdi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber