Peru’da “lüks saatlere” ilişkin soruşturma sonrası istifa! Polis başkanın evine kapıyı kırarak girdi

Peru’da ‘lüks saatlere’ yönelik soruşturma istifalarla sonuçlandı. Peru’da Devlet Başkanı Dina Boluarte’ye yönelik lüks saat soruşturması devam ederken, Peru İçişleri Bakanı Victor Torres istifa etti. Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada Torres, “Ellerim temiz, huzur içinde ayrılıyorum” diyerek istifasının “aile ve sağlık sorunları” nedeniyle olduğunu söyledi.

Boluarte’nin evinde Başsavcılığın talimatıyla 30 Mart’ta arama yapıldı. Polis kapıyı çekiçle kırdı. Operasyon sırasında Boularte’nin mal varlığını beyan etmediği lüks saatleri arandı.
Ekran görüntüsü 2024-04-02 000434

LÜKS SAATLER ARAŞTIRMASI

Boluarte hakkında iki hafta önce, Peru medyasında çok sayıda lüks saat taktığı yönünde çıkan haberlerin ardından bir ön soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın amacı, devlet başkanına karşı resmi bir soruşturma için koşulların mevcut olup olmadığını doğrulamaktı. Bu kadar lüks saati nasıl alabildiği sorulduğunda Boluarte, saatleri 18 yaşından beri çalışarak kazandığı parayla aldığını söyledi. Boluarte, “Saraya temiz ellerle girdim ve temiz ellerle çıkacağım” dedi.

Eski Peru Devlet Başkanı Castillo’nun 7 Aralık 2022’de Kongre tarafından görevden alınmasının ardından yerine Dina Boluarte getirildi. Ülke genelinde Boluarte’nin istifası ve seçim yapılması çağrısında bulunan gösteriler düzenlendi ve olaylarda 50’den fazla kişi hayatını kaybetti. (İHA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bir filmdeki gibi çatışma kamera önünde!  Sokak ortasına kurşunlar yağıyorduBir filmdeki gibi çatışma kamera önünde! Sokak ortasına kurşunlar yağıyordu
Sosyal Medyada Babacan'ın Başarısız Tahmini Konuşuluyor!  CHP'nin sözleri gündem oldu: Olmaz dediği her şey olduSosyal Medyada Babacan’ın Başarısız Tahmini Konuşuluyor! CHP’nin sözleri gündem oldu: Olmaz dediği her şey oldu
İzmir sokaklarında cesetle araba turu: İzmir sokaklarında cesetle dolaşan: “Kadınım, sonra erkek oldum”

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber