Macaristan Parlamentosu İsveç’in NATO üyeliğini onayladı

Macaristan bugün İsveç’in parlamento üyeliğini onaylayarak İskandinav ülkesinin birliğe katılmasının önünü açtı.

REKLAM

Macaristan Parlamentosu İsveç’in uzun zamandır beklenen NATO üyeliğini onayladı. Türkiye’nin ardından Macaristan’ın onayını alan İsveç, tüm üye ülkelerin parlamentoları tarafından onaylandı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından NATO’ya katılmak için başvuran Finlandiya ve İsveç’in süreci tamamlandı. Finlandiya’nın ardından İsveç, Macaristan’ın üyeliğinin onaylanmasıyla NATO’ya üye oluyor.

İsveç’in NATO üyeliğine 188 milletvekili “evet” oyu verirken, 6 milletvekili “hayır” oyu verdi.

Bu iki ülkeyle uzun süren diplomatik görüşmelerin ardından Türkiye önce Finlandiya’yı, ardından da İsveç’i onayladı. Onayın ardından ABD, F16’ların Türkiye’ye satışını onayladı.

Macaristan bugün İsveç’in parlamento üyeliğini onaylayarak İskandinav ülkesinin birliğe katılmasının önünü açtı.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, kararın ardından yaptığı açıklamada, “Bugün İsveç için tarihi bir gün. NATO’daki sorumluluklarımızı yerine getirmeye hazırız.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de bir açıklama yaparak şunları söyledi: “Macar parlamentosunun kararını memnuniyetle karşılıyorum. İsveç’in üyeliği bizi daha güçlü ve daha güvenli kılacaktır.”

Macaristan ile İsveç arasındaki gerilim nedeniyle süreç uzamış, Macar tarafı oylamanın gerçekleşmesi için İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un Budapeşte’ye gitmesini şart koşmuştu.

Kristersson, 23 Şubat’ta başkent Budapeşte’de Macar mevkidaşı Viktor Orban ile NATO üyeliğini görüştü.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber