İsrail'e kötü haber! Türkiye'nin ardından bir ülke daha kararını dünyaya duyurdu

Mısır Dışişleri Bakanlığı'nın Facebook sayfasından yapılan yazılı açıklamada, Güney Afrika'nın, İsrail'e Soykırım Sözleşmesi'ni ihlal ettiği iddiasıyla açılan davaya destek amacıyla resmen müdahale etme niyetinde olduğu açıklandı.

“BENZERSİZ BİR İNSANİ KRİZ”

Söz konusu davaya müdahale kararı, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Filistinli sivillere yönelik saldırılarının giderek şiddetlenmesi ve kapsamının artması, Filistin halkına doğrudan saldırılar, altyapının tahrip edilmesi, Filistinlilerin sınır dışı edilmesi de dahil olmak üzere sistematik uygulamaların devam etmesinden kaynaklanıyor. Kendi topraklarından ve Gazze Şeridi'nden Filistinlilerin, şehri yaşanmaz hale getiren benzeri görülmemiş bir insani kriz nedeniyle götürüldüğü söylendi.

Açıklamada, Mısır'ın, İsrail'i işgalci bir güç olarak yükümlülüklerini yerine getirmeye, Uluslararası Adalet Divanı tarafından kabul edilen geçici tedbirleri uygulamaya ve Önleme ve Cezalandırma Sözleşmesi ile korunan Filistin halkına karşı herhangi bir ihlalde bulunmamaya çağırdığı belirtildi. soykırım suçundan.

Açıklamada ayrıca BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası taraflara Gazze'de ateşkes sağlanması, Refah'taki askeri operasyonların durdurulması ve Filistinli sivillere gerekli korumanın sağlanması için derhal harekete geçme çağrısında bulunuldu.

TÜRKİYE DE MÜDAHALE

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan yaptığı açıklamada, “Güney Afrika'nın İsrail aleyhine Uluslararası Adalet Divanı'na sunduğu (soykırım) davasına Türkiye olarak müdahale etme kararı aldık.” Mahkeme Tüzüğü'nün 62. maddesine karşı açılan dava. 63 ve 63. maddeler uyarınca müdahale talebinde bulunduğu açıklandı.

SOYKIRIM DAVASI KAPATILDI

Güney Afrika Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler (BM) 1948 Soykırımının Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme'nin ihlali gerekçesiyle İsrail aleyhine 29 Aralık 2023'te UAD'de dava açmıştı.

Güney Afrika, Gazze'deki durumun aciliyeti nedeniyle Uluslararası Adalet Divanı'ndan geçici tedbir kararı vermesini istemiş ve ihtiyati tedbir talebine ilişkin duruşmalar 11 ve 12 Ocak'ta Lahey'deki Barış Sarayı'nda yapılmıştı.

Mahkeme, 26 Ocak'ta açıklanan ara kararlarında İsrail'e, Soykırım Sözleşmesi'nin 2. maddesinde tanımlanan eylemlerin önlenmesi için mümkün olan her türlü tedbiri alması, İsrail ordusunun Soykırım Sözleşmesi'nin 2. maddesinde tanımlanan eylemleri işlemesini önlemek için derhal tedbir alması talimatını verdi. Sözleşme ve Gazze'deki Filistinlilerin Korunması Gazze'deki Filistinlilere soykırım çağrısı yapanların önlenmesi, engellenmesi ve cezalandırılması için gerekli her türlü tedbirin alınması, karşılaşılan olumsuz yaşam koşullarının ortadan kaldırılması için gerekli temel hizmetlerin ve insani yardımın sağlanmasına yönelik acil ve etkili tedbirlerin alınması Gazze'deki Filistinliler tarafından Gazze'deki Filistinlilere Yönelik Soykırım Sözleşmesi'ne saygı gösterilmesi, mahkemenin yıkımı önlemek ve hukuk ihlalini gösteren delilleri korumak için etkili önlemler alması ve alınan tüm tedbirlere ilişkin olarak 1 ay içinde mahkemeye rapor sunması gerektiğine karar verildi. Karar yürürlüğe giriyor.

Güney Afrika'nın 6 Mart'ta ek tedbir talebi üzerine Mahkeme, İsrail'in acil insani yardımın Gazze'ye ulaştırılmasını, Filistinlilerin haklarını ihlal etmemesini ve alınan tedbirlere ilişkin raporu bir ay içinde mahkemeye sunmasını emretmişti. Kararlaştırılan ek tedbirlere ilişkin.

Kaynak: AA

Bu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
CHP lideri Özel, cezaevindeki anneleri telefonla Anneler Günü'nde kutladıCHP lideri Özel, cezaevindeki anneleri telefonla Anneler Günü'nde kutladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Filistin'e çağrı!Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Filistin'e çağrı!
MİT Başkanı İbrahim Kalın, Katar'da Hamas heyetiyle görüştüMİT Başkanı İbrahim Kalın, Katar'da Hamas heyetiyle görüştü

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş