İsrail ile Hamas arasındaki savaş bölgesel turizmi engelledi

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İsrail ile Hamas arasındaki kriz bölge turizmini sekteye uğrattı. Birçok tur operatörü yıl sonuna kadar rezervasyonları iptal etti.

REKLAM

İki hafta önce Beytüllahim'deki ana meydan ve İsa'nın Doğuşu Kilisesi çevresindeki sokaklar turistlerle doluydu.

Filistinli militan grup Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'de düzenlediği yıkıcı saldırının ardından şu anda boş duruyor.

Filistin şehrinde tur rehberi olan Essa Abu Dawoud şunları söyledi: “Savaş başladığından beri işler durdu. Sokaklar kapatıldı, kimse gelmiyor.” Diyor.

İsrail ile işgal altındaki Filistin toprakları olan Gazze ve Batı Şeria'daki oteller boşaltıldı ve çatışmaların yoğunlaşması nedeniyle en az altı şirket Kudüs ve Tel Aviv gibi önemli destinasyonlara seyahatleri durdurdu.

İki tur operatörü seyahatlerini gelecek yıla kadar iptal etti.

Yolcu gemileri İsrail'in bir zamanlar meşgul olan kıyılarından uzak dururken, büyük havayolları ülkeye gidiş-dönüş uçuşlarını askıya aldı; Diğer eyaletler de vatandaşlarını eve getirmek için müdahale etti.

EasyJet, Tel Aviv'e olan tüm uçuşlarını 22 Ekim'den önce iptal edeceğini açıklarken, Virgin Atlantic Holidays, tatilcilerin daha sonraki tarihler için yeniden rezervasyon yapmasına veya 18 Ekim'den önce seyahat etmeleri halinde para iadesi almasına olanak tanıdı.

ABD, AB ve diğer hükümetlerin terör örgütü olarak tanımladığı Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail toplumuna yönelik saldırısında 1.400'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Misilleme olarak İsrail, Gazze'deki Hamas kalesine yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı; Saldırılarda yaklaşık 2.700 kişi hayatını kaybetti.

Filistin ve İsrail'de oteller ve hac yerleri hâlâ açık mı?

InterContinental Hotels, Six Senses Shaharut ve Hotel Indigo Tel Aviv – Diamond District adlı iki otelinin geçici olarak kapatıldığını duyurdu. Bazı müşteriler rezervasyonlarını yılın ilerleyen zamanlarına kaydırdı.

Bir sözcü, İsrail'in en büyük zincirlerinden biri olan ve otellerinin çoğu boş olan Isrotel'in bazılarını geçici olarak kapatmanın “eşiğinde” olduğunu söyledi.

Yabancı ziyaretçilerin ülkeden ayrılması, Kovid-19 salgınının yaralarını sarmaya çalışan İsrail'in turizm sektörüne büyük darbe vurdu. Sektör GSYİH'nın %2,8'ini ve toplam istihdamın yaklaşık %3,5'ini temsil etmektedir.

Önümüzdeki birkaç ay ABD, İngiltere ve Avrupa'nın diğer yerlerinden gelen Hıristiyan hac grupları için yılın en yoğun ayları olacak.

İsa'nın geleneksel doğum yeri olan Beytüllahim'de hediyelik eşya satıcısı olan 30 yaşındaki Kadir Hüseyin, “Covid krizini yaşadık ve hâlâ toparlanmaya çalışıyorduk; yavaş yavaş turistlerin dönmesini bekliyorduk. Artık turizm sektörü öldü” dedi. dedi.

İsrail Merkezi İstatistik Bürosu'na göre bu yılın ilk dokuz ayında Kudüs ve Beytüllahim'in tarihi yerleri ile Tel Aviv'in beyaz kumlu plajlarının ilgisini çeken yaklaşık üç milyon turist İsrail'e akın etti. Bu sayı, yaklaşık 800.000 Amerikalı dahil olmak üzere, salgın öncesi seviyelere yakın.

Oteller kaçan turistlere oda sunuyor

Saldırının ertesi günü İsrail Turizm Bakanlığı, turlardan kaçınılması ve turistlerin otellerde veya yolcu gemilerinde kalması gerektiği konusunda uyardı.

Bakanlık Çarşamba günü yaptığı açıklamada, gerekirse turistlerin ülke içinde seyahat edebileceğini söyledi. Bakanlık, geçtiğimiz hafta İsrail'de 90.000'den fazla turistin bulunduğunu ve binlerce turistin ulusal alanları ziyaret ettiğini söyledi.

Ancak aynı gün ABD hükümeti, İsrail ve Batı Şeria'ya yönelik seyahat uyarısını ikinci en yüksek seviye olan Seviye 3'e, yani “seyahatin yeniden değerlendirilmesi”ne yükseltti.

REKLAM

Birleşik Krallık, zorunlu seyahatler dışında İsrail ve Filistin topraklarına seyahat edilmemesini tavsiye ediyor.

Arap Otelciler Birliği Başkanı Elias al-Arja, geçen hafta patlak veren şiddet olaylarının ardından Batı Şeria'daki otellerin çoğunun turistlerin kaçmasına yardım ettiğini kaydetti.

Arja, Batı Şeria'daki otellerin yaklaşık yüzde 90'ının boş olduğunu söyledi.

Dan Hotels ve Isrotel, Gazze sınırından kaçan insanlara oda sağladıklarını söyledi. Dan Hotels ayrıca yerel halka yönelik odalarda %50 indirim sunuyor.

Çatışmaların uzaması bekleniyor

Krizin görünürde bir çözümü olmadığı için yabancı ziyaretçilerin ne zaman geri dönebileceği de belli değil.

REKLAM

Authentic Israel turizm grubu, iptal edilen gezi rezervasyonlarını yapan turistlerden, kriz sırasında personeline destek olmak için kişi başına 150 dolar bağışta bulunmalarını istedi.

Avustralyalı tur operatörü Intrepid Travel, İsrail ve Filistin topraklarına olan turlarını yıl sonuna kadar iptal etti.

Odysseys Unlimited, İsrail'e seyahati 31 Mart'a kadar askıya aldı. Amerikalı şirket, Mısır ve Ürdün'e turlarına devam edeceğini ancak misafirlerine ileri bir tarihe veya başka bir destinasyona geçme seçeneği sunduğunu söyledi. Bazı müşterilerin turlarını gelecek yıla ertelediği iddia edildi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş