Gazze’de bir hastaneye sığınan aile, yer olmadığı için yemeklerini banyoda pişiriyor.

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya’daki evlerinin bombalanmasının ardından 9 kişilik Gandur ailesi, Cibaliya mülteci kampındaki El Yemen el Said hastanesine sığındı.

Gandur ailesi bir hastane odasına yerleşerek tuvaletli banyoyu mutfağa dönüştürdü. Aile, birkaç tencere, tabak ve kaşıktan oluşan basit mutfak gereçlerini el lavabosuna gelişigüzel yerleştiriyor ve banyonun bir köşesinde toplanan odunlarla ateş yakarak yemek pişiriyor.


Tuvaleti olan banyoda yemek pişiriyorlar.

Yaklaşık 2 aydır hastanede kaldıklarını belirten Baba Ammar el-Gandur, şöyle konuştu: “Yiyecek, içecek bulamıyoruz. Çocuklarımız 2 aydır ekmek yemiyor. Hibiskuslu yiyecek veya çorba hazırlayarak açlığımızı gideriyoruz. Domates salçalı Çocuklar “birdenbire”yi anlamıyorlar ve aç oldukları için sürekli ağlıyorlar.” dedi.

Küçük bir odada 9 kişinin kaldığını belirten Gandur, “Yemek yapabileceğimiz bir yer yok. O yüzden bu banyoyu mutfak olarak kullanıyoruz. Temizlik diye bir şey yok. Bu karmaşanın içinde yemek pişiriyoruz. O yüzden” diye konuştu. neden biz ve çocuklarımız hastalanıyoruz. Elimizden geldiğince temizliyoruz ama elimizden geldiğince temizlemiyoruz.” “Malzeme bulamıyoruz. Böyle yaşamak mümkün değil. Gazze’de hayat diye bir şey yok.” dedi.

Gazze'de bir hastaneye sığınan aile, yer olmadığı için yemeklerini banyoda pişiriyor.


“Saldırılarda ölmezsek açlıktan öleceğiz, ölmezsek hastalıktan öleceğiz.”

Gazze’nin kuzeyinde açlık ve susuzluğun had safhada olduğuna işaret eden Gandur, sabah erkenden kalkıp odun ve ebegümeci toplayıp bunlardan yemek yaptığını ancak ekmek olmadığı için çocuklara yemek verilmediğini söyledi.

Gandur, kızlarından birinin İsrail topçu saldırısı sırasında hastanede öldüğünü ve hiçbir ailenin benzer acıları yaşamamasını dilediğini söyledi.

“Yavaş yavaş ölüyoruz. Saldırılarda ölmezsek açlıktan öleceğiz, bundan ölmezsek hastalıktan öleceğiz. Temizlik olmadığı için hastalanıyoruz.” Gandur, savaşın bir an önce bitmesini ve ev yıkılsa bile evine dönebilmeyi dilediğini söyledi.

İsrail’in 5 ayı aşkın süredir devam eden saldırıları nedeniyle nüfusun yaklaşık yüzde 90’ının yerinden edildiği Gazze Şeridi’nde, barınma merkezlerinde genel ve kişisel temizlik malzemelerine ulaşımın kolay olmaması nedeniyle insanlar pek çok hastalığa yakalanıyor. En sık görülen hastalıklar hepatit, çiçek hastalığı, ateş, ishal ve kusmadır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber