Gazze Sağlık Bakanlığı: Gazze’nin kuzeyinde 2 çocuk açlıktan öldü

Gazze Sağlık Bakanlığı, yetersiz beslenme ve susuzluk nedeniyle hayati tehlikesi bulunan çok sayıda çocuğun Beyt Lahiya’daki Kemal Advan hastanesine kaldırıldığını duyurdu.

Açıklamada, Gazze’de açlık ve susuzluğun binlerce çocuk ve hamile kadının ölümüne neden olduğu belirtilerek, “Kemal Advan Hastanesi’nde 2 çocuk yetersiz beslenme ve susuzluk nedeniyle hayatını kaybetti.” Söylendi.

Yardım çağrısında bulunan açıklamada, “Dehidrasyon ve yetersiz beslenmeden mustarip kişilerin taranması ve tedavi edilmesi ve insani bir felaketin önlenmesi amacıyla, uluslararası kuruluşlara, yerinden edilmiş kişilerin kaldığı barınaklarda kapsamlı bir tıbbi inceleme yapma çağrısında bulunuyoruz.” Söylendi.

Kadın ve çocukları korumanın, Gazze Şeridi’ni vuran kıtlığa çözüm bulmanın Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşlarının ahlaki sorumluluğu ve görevi olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, “Uluslararası topluma, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki işgalinin saldırılar, açlık ve salgın hastalıklar yoluyla işlediği soykırım suçlarını durdurma çağrısında bulunuyoruz.” Söylendi.

Başta Birleşmiş Milletler kuruluşları olmak üzere uluslararası çevreler, çoğu hastanenin hizmet dışı olduğu, açlık, susuzluk ve hijyen malzemesi eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar nedeniyle Gazze’de ateşkes sağlanması ve bölgeye insani yardım girişinin artırılması çağrısında bulunuyor. tıbbi malzeme eksikliği.

Uluslararası Adalet Divanı’nın 26 Ocak’ta İsrail’e karşı çıkardığı ihtiyati tedbir kararlarında Gazze’ye insani yardım erişiminin garanti edilmesi yer almasına rağmen, Şubat ayında Gazze’ye giren yardımların Ocak ayına göre yarı yarıya azaldığı söyleniyor.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, Şubat ayında Gazze’ye giren insani yardımın bir önceki aya göre %50 azaldığını söyledi: “Çaresiz yaşam koşullarındaki 2 milyon Filistinlinin artan ihtiyaçlarını karşılamak için yardımın azalması değil artması gerekir.” Açıklamayı yaptı.

İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında en az 12.660’ı çocuk ve 8.570’i kadın olmak üzere 29.878 Filistinli öldürüldü, 70.215 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber