Fiyatı duyup geriye bakıyor: 5 bin liraya alıcı buluyor – Son Dakika Ekonomi, Hayat Haberleri

Yemeklerde baharat olarak tüketilen ve şifalı bitki olarak değerlendirilen Zuzubak otu, ilçedeki Mereto ve Zoveser dağlarının eteklerinde yetişiyor. Ot, köylerde yaşayan vatandaşlar için önemli bir gelir kaynağıdır. Bölgede yabani otların azalması nedeniyle bu yıl kilosu 5 bin liradan satılıyor.

Muharrem Algan, yüksek kayaların üzerinde topladıkları zuzubak otunu, tahta hunide taşlarla ve kaya tuzuyla birlikte kırarak kilosunu 2 bin 500-5 bin liraya sattıklarını belirterek, “Yürümek zorundayız” dedi. Toplanması çok yüksek kayalarda yetişiyor, hasat sırasında düşme riskiyle karşı karşıyayız. Bu bölgede Mereto Dağı civarında yetişiyor. Topladığımız zuzubak otunu küçük parçalara ayırdıktan sonra eziyoruz. Huni kaya tuzunu yemeklerde baharat olarak kullandığımızı, birçok hastalığa iyi geldiğini biliyoruz, salatalık, domates ve daha birçok yemekte “Tek gelirimiz bu” dedi.

Zuzubak otunun çok şifalı olduğunu öne süren Sait Boğuş, şu anda kilosu 4-5 bin liradan sattıklarını söyledi. Parçasını 100 liradan sattıklarını belirten Boğuş, şöyle konuştu: “Bu otu tuzla öğütüp baharat olarak kullanıyoruz. Özellikle kalp ve damar hastalıklarına iyi geliyor. Umarım herkese şifa olur.”

Hacı Aktaş, zuzubak otunun çok şifalı olması nedeniyle fiyatının yüksek olduğunu söyledi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber